4 דברים שלא ידעתם על פטור ממס הכנסה

פטור ממס הכנסה הוא בדיוק מה שהוא נשמע – אדם בעל פטור כזה אינו צריך לשלם מס הכנסה למדינה. מס הכנסה הוא אחד הגורמים העיקריים לשחיקה במשכורת שלנו. גם אם שכר הברוטו שלנו גבוה במיוחד, מדרגות המס יכולות לנקות סכומי כסף גדולים ממנו. למרות זאת, פטור ממס הכנסה הוא אכן דבר אפשרי לאנשים העונים על תנאי הזכאות. הנה 4 דברים שלא ידעתם על הפטור הזה.

 

  • ועדה רפואית

התנאים לקבלת פטור ממס הכנסה נחשבים לנוקשים מאוד. מס הכנסה הוא אחד מדרכי המיסוי העיקריים של המדינה. לכן, המדינה מאוד קפדנית ובררנית לפני שהיא מחלקת את הפטור הזה. הפטור הזה ניתן מלכתחילה לאנשים שהמדינה מבינה שגביית מס מהם אינה הוגנת. מי שיכולים לקבל פטור ממס הכנסה הם אנשים העונים על הקריטריונים הרפואיים שקובע החוק.

באופן כללי, מי שבעל 90 אחוזי נכות רפואית זכאי לקבל את הפטור הזה, אם הוא עומד בשאר התנאים שקבעה המדינה. מי שקובע את אחוזי הנכות האלו היא וועדה רפואית של מס הכנסה, היושבת בביטוח הלאומי. מי שמעוניין בקבלת פטור ממס הכנסה, יצטרך להופיע בפני הוועדה או להציג לה מסמכים רפואיים שלא מותירים מקום לספק בנוגע למצבו הרפואי.

 

  • פטור מסוגים שונים של הכנסות

המדינה מחלקת את ההכנסות שאדם יכול לייצר לשתיים: הכנסה מיגיעה אישית והכנסה שאינה מיגיעה אישית. הכנסה מיגיעה אישית מוגדרת כהכנסה שאדם מקבל כתוצאה מעבודה שהוא מבצע. זאת יכולה להיות משכורת חודשית של שכיר או הכנסה של עצמאי מהעסק שלו.

בנוסף, החוק מתייחס לעוד הכנסות שונות, כמו קצבאות מסוימות ומענקים מסוימים כיגיעה אישית. כל הכנסה אחרת היא הכנסה שאינה מיגיעה אישית, והמיסוי שלה שונה. פטור ממס הכנסה הוא פוטר מתשלום מס על כל אחת מסוגי ההכנסות הקיימות.

 

  • החזרי מס

קיבלתם פטור ממס הכנסה? הדבר יכול להשתלם לכם מאוד מבחינה כלכלית, מכיוון שאתם לא צריכים לשלם למס הכנסה אחוזים מסוימים מההכנסה שלכם. בנוסף, רבים לא יודעים זאת אך ניתן לקבל החזרי מס רטרואקטיביים. אם למשל קיבלתם פטור ממס בשנה מסוימת, אך יש לכם הוכחה שאתם זכאים לפטור עוד מלפני כמה שנים, תוכלו להגיש בקשה להחזר מס.

 

  • תקרות הכנסה

פטור ממס הכנסה לא מאפשר לכם לא לשלם מס הכנסה בכל מצב. במידה ועברתם את תקרות ההכנסה המצוינות בחוק, תצטרכו גם אתם לשלם מס הכנסה, גם אם יש ברשותכם פטור.

פטור ממס הכנסה

אולי יעניין אותך גם