3 סוגי תביעות רכוש שקיימות בשוק

תביעות רכוש מוגשות כאשר הרכוש ניזוק עקב רשלנות של מישהו אחר או עקב תופעות שאין בידינו לשלוט בהם כמו אסונות טבע.

המאמר יציג 3 סוגי תביעות רכוש אליהן החוק מתייחס.

 

1 – נזק רכוש בגין הצפה

לא פעם אנו שומעים בתקשורת על נזקי הצפה לבתים ומשרדים עקב שיטפונות ומזג אוויר סוער. כאשר המבנה נפגע והוא מבוטח בביטוח משכנתא או בביטוח דירה או עסק, התביעה מוגשת לחברה המבטחת. במידה והנזק נגרם כתוצאה מנזילה או שיטפון ציבורי יש לתבוע את חברת הביטוח של המזיק על רשלנות. למשל, הצפה בדירה עקב רשלנות של הרשות המקומית שקרתה בעקבות כך שלא ניקו את קולטי המים או את האשפה וגרמו לסתימות שהביאו להצפה, הן עילה לתביעה. יש להוכיח קשר ישיר של ההצפה לנזק באמצעות שמאי ועורך דין לנזקי רכוש. באותה המידה כאשר יש נזילה מאחד השכנים הגורמת להצפה בדירה והוא אינו מוכן לתקן אותה, ניתן לתבוע פיצוי כספי על הרשלנות שנגרמה למבנה ולרכוש שלכם. דחיית התביעה של חברת הביטוח נפוצה כאשר הטענה שלהם היא שההצפה נגרמה מאיטום לקוי בדירתכם או מדליפת הצנרת הביתית.

 

2 – נזק רכוש בגין שריפה

דירות או עסקים בהם פורצת שריפה מבוטחים בדרך כלל בביטוח מבנה אותו ניתן לתבוע. במידה והשריפה נגרמת מהצתה ומוכיחים זאת, התביעה תוגש נגד המזיק או חברת הביטוח שלו גם אם נעשתה שלא במכוון אלא מתוך רשלנות. על מנת לתבוע יש לקבל חוות דעת של שמאי ולקבל סיוע ממשרד של עורך דין נזקי רכוש. חברת הביטוח דוחה תביעות במידה ולא הפעלתם את אמצעי המיגון כפי שמצוין בפוליסה או במידה ואתם גרמתם לרשלנות.

 

3 – נזק רכוש בגין תאונת דרכים

ביטוח החובה מכסה על פגיעות פיזיות בעת תאונת דרכים. כאשר הרכב ניזוק ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הפוגע ולקבל פיצוי כספי. לרוב הנהגים יש ביטוח צד ג' כך שהם מכוסים במידה ואינם אשמים בפגיעה. כאשר מגישים את התביעה חייבים להוכיח שהפוגע נהג בצורה רשלנית שגרמה לפגיעה. למשל, נהג שחצה את הכביש באור אדום או עקף מכונית אחרת בצורה מסוכנת, נהג ברשלנות ולכן הפגיעה באשמתו. גם כאן לפני הגשת התביעה חשוב להעריך את הנזק באמצעות שמאי ולהסתייע בעורך דין נזקי רכוש. כאשר מגישים תביעה בגין נזקי רכוש לא תמיד חברת הביטוח לוקחת אחריות וטוענת שהנזק שנגרם לרכוש הוא קטן לעומת מה שקורה בפועל.

לסיכום, חברות הביטוח ישלמו על הנזקים ברכוש הרבה פעמים פחות ממה שבאמת מגיע לכם בפועל ולכן הסיוע של עורך הדין חשוב ביותר כדי שתקבלו את המגיע לכם. הגשת התביעה צריכה להיעשות על פי חוק ההתיישנות כאשר במקרה של שריפות הוא עד 3 שנים. מומלץ לשמור צילומים, מסמכים או כל חומר אחר שעשוי לסייע לכם בתביעה ולהביא אותם להתייעצות עם עורך הדין.

 

כלי משפטי

אולי יעניין אותך גם