אילו סוגי תאונות דרכים יש ומהם הפיצויים?

תאונות דרכים הן מכת מדינה וכמעט בכל יום אנו שומעים על תאונות דרכים קשות מסוגים שונים שלא אחת אנו נשארים המומים מאופי התאונה. אולם בסופו של דבר גם אם הסיפור של כל תאונה הוא ייחודי לה, עדיין יש סוגים שונים של תאונות ובעקבות זאת גם סוגים שונים של פיצויים מקובלים.

 

סוגי תאונות דרכים

כאשר אנו באים לנסות לסווג תאונות דרכים לסוגים שונים יש שתי חלוקות משנה של תאונות. החלוקה הראשונה מתייחסת לתוצאות התאונה, ואילו החלוקה השנייה היא טכנית יותר ומבקשת לתת שם לכל סוג של תאונה. החלוקה הראשונית מתייחסת על בסיס החוק בישראל לחלוקה של האם ישנם נפגעים או לאו:

תאונה הכוללת נפגעים – כאשר מתרחשת תאונה עם נפגעים יש חובת דיווח של האירוע למשטרה. תהיה הסיבה תאונה אשר תהיה, יש חובת דיווח למשטרה והיא יכול גם לפתוח בחקירה בכל הקשור לתאונה זאת. במקרה כזה מומלץ לפנות לקבלת סיוע של עו"ד תאונות דרכים.

תאונת נזק – סוג זה של תאונה הוא במקרה שישנו נזק אך ורק לרכוש לא לבני אדם. במקרה כזה אין חובת דיווח למשטרה, והדברים נסגרים בין הנהגים על ידי החלפת פרטים ופנייה לחברת הביטוח.

פגע וברח –  החוק מחייב כל מעורב בתאונה לוודא שאין נפגעים או כאלו הזקוקים לסיוע. לכן מי שמבצע תאונת פגע וברח ונמלט מהמקום, גם אם הנזק הוא לרכוש בלבד נחשב כמי שנמלט מדיווח למשטרה.

סוגי תאונות דרכים

אלו הם סוגי התאונות הבסיסיות, אולם קיים סיווג לתאונות שונות על פי הפרוט הבא :

  • תאונה בין שני כלי רכב – הסוג הנפוץ ביותר, שני כלי רכב הפוגעים זה בזה במידה ונגרם נזק לנוסעים או לרכבים, היות שיש מגוון רכבים גדול, יש סוגים שונים של תאונות מסוג זה.
  • תאונה עם טרקטורון – כלי הרכב הנפוץ הזה לא נחשב כרכב מן המניין אך הוא מעורב בתאונות. מעורבות הטרקטורון בתאונה מחייבת אותו בכל החוקים החלים על כלי רכב.
  • תאונה עם אופניים – תאונה עם אופניים ברוב מוחלט של המקרים תגרום לפגיעה קשה ברוכב האופניים. במקרים כאלו חשוב לבחון היטב את התנהלות כלל הגורמים המעורבים באירוע. בעיקר כאשר מתרחשות תאונות בשולי דרכים בין-עירוניות בישראל.
  • תאונה עם דומם – תאונה בה פוגע הנהג בחפץ דומם, עצם כלשהו, או עץ בצידי הדרך. מקרה כזה הוא לחלוטין תחת ההגדרה של תאונת דרכים ותזכה בפיצוי מטעם חברות הביטוח.
  • תאונה במעורבות הולכי רגל – אחד מסוגי התאונות הנפוצים ביותר בו פוגע כלי רכב מכל סוג בהולך רגל. לפגיעה בהולך רגל יש השלכות קשות במקרים רבים, ובדומה לתאונת אופניים נדרשת בדיקה וחקירה יסודית בדבר ההתנהלות של כלל המעורבים בה.

 

סוגי הפיצויים עבור תאונות דרכים

תאונת דרכים היא מקרה שמתרחש בו נזק, לפיכך הן שויכו באופן אוטומטי לפקודת הנזיקין, אולם בשנת 1975 הנושא שונה ונושא הפיצויים בעבור תאונות דרכים בישראל עבר שינוי. אם זאת ישנם כמה גופים שונים היכולים להעניק פיצוי. בכל מקרה תמיד מומלץ לפנות אל עו"ד תאונות דרכים לבדיקת הזכויות שלכם.

  • הפלת"ד – הפיצוי המהיר והאוטומטי שהחוק הישראלי קבע. כל מי שנפגע בתאונת דרכים ללא קשר לשאלת האשם זכאי לקבלת פיצוי מחברת הביטוח המבטחת אותו.
  • ביטוחים שונים, צד ג – הפלת"ד למעשה מכסה את הביטוח לגבי פגיעה פיזית, בכל הקשור לפיצוי בעבור הרכב או הרחבה של הפיצוי הראשוני ישנם ביטוחים שונים כגון ביטוח צד ג או ביטוח מקף.
  • ביטוחי חיים / בריאות – במידה ואדם מחזיק בביטוחים שכאלו, או אז הפוליסה הרלוונטית לכל אחד יכולה להעניק פיצויים שונים בהתאם לפוליסה.
  • תאונות עבודה – תאונת דרכים יכולה להיחשב גם כתאונת עבודה. אם יוכח כך, זאת אפשרות נוספת לקבלת פיצוי

סוגי הפיצויים עבור תאונות דרכים

אולי יעניין אותך גם

7 טיפים לבחירת עוד תותח!
עריכת דין
7 טיפים לבחירת עו"ד תותח!

כאשר מתמודדים עם בעיות משפטיות, חשוב להחזיק את עורך הדין המתאים לצידך. בחירת עורך דין מוסמך ואמין יכולה להשפיע באופן משמעותי על תוצאת התיק שלך.

קרא עוד »