כל מה שחשוב לדעת על גידולים בעין

העיניים הן אחד מאיברי החוש החיוניים ביותר לתפקודנו היומיומי, ולכן חשוב להקפיד לשמור על בריאותן. אחת הבעיות החמורות שעלולות לפגוע בעיניים היא התפתחות גידולים, אשר עלולים לגרום לירידה חמורה בראייה או אף לאובדן הראייה אם אינם מטופלים כראוי. במאמר זה נכיר את סוגי הגידולים הנפוצים ודרכי טיפול.

 

סוגי גידולים בעין

קיימים מספר סוגים עיקריים של גידולים:

מלנומה של העפעף או הלחמית – מדובר בצורה של גידול ממאיר של תאי הפיגמנט המצויים בעפעפיים ובלחמית. זהו אחד הגידולים השכיחים יותר בעין.

גידולים בתוך העין – גידולים של פני שטח העין, גידולים אלו יכולים להיות ממאירים או שפירים והם מתפתחים בתוך העין עצמה, לרוב בשכבת הרשתית או הכיליה. הסוג השכיח ביותר הוא מלנומה כוכבית.

לימפומה – מחלה ממארת של המערכת החיסונית העלולה לפגוע במבנים השונים של העין כמו העפעפיים, הלחמית והרירית שמאחורי העין.

גידולים ממקורות אחרים – לעתים גידולים המגיעים מאיברים אחרים בגוף כמו הריאות, השד או המעי עשויים להתפשט לעיניים במהלך התקדמות המחלה.

סוגי גידולים בעין

סימנים ואבחון

זיהוי מוקדם של גידולים בעין הוא חיוני לטיפול יעיל. הסימנים העיקריים כוללים:

שינויים בראייה – ירידה באיכות, ראייה כפולה, עמעום או כתמים בשדה הראייה.

כאב או לחץ בעין – גידולים עלולים לגרום ללחץ תוך-עיני מוגבר.

גידול או נפיחות סביב העין – ניתן לראות או לחוש בגידול או בנפיחות בלתי רגילה בעפעפיים או הלחמית.

יציאת דם מהעין – דימום מהעין עלול להיות סימן לגידול ממאיר.

לצורך אבחון, הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה של העין, צילומי אולטרסאונד, CT או MRI. לעתים יידרשו בדיקות נוספות כמו ביופסיה לאבחנה מדויקת יותר וסופית.

 

השפעות וסיבוכים אפשריים

ירידה בראייה או אובדן ראייה מלא: זוהי אחת ההשפעות החמורות ביותר של גידולים בעין אם הם אינם מטופלים כראוי. הדבר עלול לפגוע משמעותית באיכות החיים.

הסרת חלק מהעין או כריתת העין: במקרים מסוימים עשוי להידרש ניתוח להסרת חלק מהעין או כריתה מלאה.

בעיות קוסמטיות: טיפולים מסוימים או החלמה לאחר ניתוחים עלולים לגרום לשינויים קוסמטיים בלתי רצויים בעין או בסביבתה.

סיבוכים נוספים: דלקות, כאבים, בעיות בלחץ התוך-עיני ועוד.

השפעות וסיבוכים אפשריים

לסיכום,

גידולים בעין הם מצב רפואי רציני אשר חשוב להיות מודעים אליו. תסמינים כמו שינויים בראייה, כאב או גידול חריג בעין או בסביבתה מצריכים חקירה רפואית מיידית. מגוון הטיפולים הקיימים כיום, שילוב הגישות השונות וכן שיקום והתמודדות נפשית יכולים לסייע רבות במקרים רבים של גידולים אלו.

חשוב לזכור, ככל שהזיהוי והטיפול מוקדמים יותר, כך סיכויי ההצלחה והשימור של התפקוד הראייתי גדלים. לכן יש להיות ערניים ולפנות לרופא עיניים במקרה של סימנים החשודים כגידול. עם זאת, גם במקרים מורכבים יותר יש תקווה, ובמאמץ משותף של הרופאים והמטופלים ניתן לעתים להילחם במחלה ולצמצם את נזקיה.

כל מה שחשוב לדעת על גידולים בעין

אולי יעניין אותך גם

טראומת מלחמה
בריאות
חוויתם טראומה במלחמה? כך תוכלו להתגבר

חוויית קרב ומלחמה יכולה להותיר צלקות נפשיות עמוקות בדמות טראומה פוסט-טראומטית. תסמינים כמו הצפות זיכרון, סיוטים, חרדה והימנעות חברתית עלולים לפגוע משמעותית בתפקוד ובאיכות החיים

קרא עוד »
מנתח אף
בריאות
5 טיפים למציאת מנתח אף תותח!

ניתוח אף הוא הליך כירורגי שמטרתו לעצב מחדש ולשפר את מראה האף. מעבר ליתרונות הקוסמטיים שלו, ניתוח אף משרת מטרה חיונית בתיקון בעיות תפקודיות, כגון

קרא עוד »
מה תפקידו של פודיאטור מנתח
בריאות
מה תפקידו של פודיאטור מנתח?

פודיאטורים מנתחים מבצעים ניתוחים עבור שתי מטרות מרכזיות, שהן טיפול בפגיעות וחבלות וטיפול בעיוותים באזור כפות הרגליים. אם יש לכם בעיות או כאבים באזור כפות

קרא עוד »