גירושין בזוגות בני אותו מין

בישראל, זוגות בני אותו מין, אינם מקבלים הכרה על נישואיהם מהמדינה, זאת מפני שנישואיהם אינם כשרים על פי היהדות ועל פי הדין העברי עליהם מתבססים דיני המשפחה.

אף על פי שנישואים אזרחיים שנערכו בחו"ל מקובלים בישראל, נישואים אלו בין בני זוג חד מיניים אינם מקובלים בארץ.

אומנם, על משרד הפנים חלה חובה לרשום בני זוג חד מיניים שנשאו בנישואים אזרחיים בחו"ל כזוג נשוי ומשכך, גם בתעודת זהותם תופיע העובדה כי הם נשואים.

 

גירושין

גם כאשר בני הזוג עומדים בגירושין הדבר אינו פשוט. בני זוג בני אותו מין, אשר נשאו נישואים אזרחיים בחו"ל ומבקשים להתגרש, צריכים לבקש התרת נישואין מהמדינה בה הם נישאו.

 

ילדים

כאשר זוגות בני אותו מין עם ילדים מפרקים את נישואיהם, בית המשפט יעניק את המשמורת להורה הביולוגי בלי התייחסות לטיב יחסיהם. פסיקה זאת של בית המשפט נעשית לטובת הילד, שכן טובתו היא לגדול עם הוריו הביולוגיים. הליך זה אינו פשוט, שכן לעיתים מעורבים מספר זוגות בגידול הילד. על מנת לשמור על זכויות כלל ההורים המעורבים, יש לערוך הסכם חיים משותפים וכן לציין בו את עתיד הילד באם מגיעים לגירושין או שבוחרים בעצתו של מגשר גירושין.

 

גישור

על מנת לא לכפוף את הזוג להחלטתו של בית המשפט, אפשר לפנות להליך גישור. בהליך זה, הצדדים יוכלו לנסות להגיע יחדיו להסכמה. בני הזוג יחתמו על ההסכם והוא יקבל תוקף משפטי.

 

צו הורות או אימוץ

על מנת להימנע מחזקת הגיל הרך, לפיו בגירושין ההורה הביולוגי יקבל משמורת על הילד, ניתן לרשום את ההורה השני כהורה מאמץ. הליך זה מייגע ולכן מעטים בוחרים בו.

 

מזונות ילדים

במקרה של גירושין של זוגות בני אותו מין, אין קביעה חד משמעית לגבי מזונות ילדים. כל מקרה ייבדק לגופו תוך התייחסות למצבם הכלכלי של שני הצדדים.

 

סיכום

אומנם הזכות להינשא היא זכות יסוד, אך לא כך הדבר כאשר מדובר בזוגות בני אותו מין בישראל. זוגות חד מיניים יכולים להינשא בנישואים אזרחיים במדינה זרה, אך נישואיהם אינם קבילים בישראל, שהולכת על פי הדת היהודית. כאשר זוגות אלו רוצים לסיים את פרק הנישואין, עליהם לבקש התרה במדינה בה נשאו. על מנת לשמור על זכויותיהם של הצדדים בגירושין, קיים הסכם חיים משותפים, בו גם נציין את עתיד הילדים אם יש.

 

משפט

אולי יעניין אותך גם

7 טיפים לבחירת עוד תותח!
עריכת דין
7 טיפים לבחירת עו"ד תותח!

כאשר מתמודדים עם בעיות משפטיות, חשוב להחזיק את עורך הדין המתאים לצידך. בחירת עורך דין מוסמך ואמין יכולה להשפיע באופן משמעותי על תוצאת התיק שלך.

קרא עוד »